Przejdź do głównej zawartości
Badania proweniencyjne - teoria i praktyka
OCHRONA ZBIORÓW
Wejdź do kursu

OCHRONA ZBIORÓW

Badania proweniencyjne - teoria i praktyka

Szkolenie koncentrować się będzie na zagadnieniach związanych z badaniem zbiorów własnych instytucji, uwzględnione będą też wybrane aspekty związane z kwestiami proweniencyjnymi w przypadku nabywania obiektów.

Pierwsza część szkolenia poświęcona będzie podstawom, praktyce i znaczeniu badań proweniencyjnych za granicą. Następnie przedstawiona zostanie metodologia badań proweniencyjnych: analiza źródeł, oznakowań na obiektach, konserwatorska analiza obiektu, wraz z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi dokumentacji prac nad badaniami proweniencyjnymi.

Jako przykład praktycznie wykorzystanej metodologii badań proweniencyjnych przedstawione będą badania prowadzone przez Muzeum Zamkowe w Malborku oraz Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Szkolenie odbędzie się w formie dwudniowego seminarium online (13 października 10:00-13:15 oraz 14 października 10:00-14:15), tj. będzie składało się z wykładów z sesją pytań. Uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań poprzez czat lub z wykorzystaniem mikrofonów i kamer.


Zalecenia techniczne:

1. Przeglądarka Firefox lub Chrome (w aktualnej wersji).

2. Stabilne i wydajne łącze internetowe, nie zalecamy wykorzystywania Internetu mobilnego.

3. Komputer wyprodukowany nie później niż 3 lata wstecz z procesorem minimum i5 lub równoważnym, wyposażony w mikrofon i kamerę (jeśli w ten sposób planowaliby Państwo zadawać pytania).

4. Zestaw słuchawkowy z mikrofonem, na wypadek pogłosu.


Liczba uczestników – 25 osób. Zgłoszenia przyjmowane będą od 22.09.2021 r. do 29.09.2021 r. do godz. 15:00. W dniu 06.10.2021 r. roześlemy do Państwa powiadomienia o zakwalifikowaniu. Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Wydane zostaną zaświadczenia o uczestnictwie (do ich wydania uprawniać będzie obecność na obydwu dniach szkolenia).

 

Prowadzenie: Małgorzata Zając – MKDNiS, Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych, Michał Błaszczyński – Muzeum Narodowe w Poznaniu, Anna Lewandowska – Muzeum Narodowe w Warszawie, Aleksandra Siuciak – Muzeum Zamkowe w Malborku.

 

W przypadku pytań dotyczących kwestii programowych prosimy o kontakt: mrogowski@nimoz.pl. W przypadku pytań organizacyjnych: szkolenia@nimoz.pl.


 środa, 13 październik 2021, 10:00
 czwartek, 14 październik 2021, 14:15
 online (szkolenia realizowane przez internet)
 25
 Odbył się / Zakończony