Przejdź do głównej zawartości
Odwzorowania w digitalizacji muzealiów
ODWZOROWYWANIE MUZEALIÓW
Wejdź do kursu

ODWZOROWYWANIE MUZEALIÓW

Odwzorowania w digitalizacji muzealiów

Szkolenie przygotowane jest z myślą o pracownikach muzeów rozpoczynających pracę w obszarze digitalizacji, jak również tych, którzy na co dzień wykonują odwzorowania. Przedstawiony zostanie wachlarz technik dokumentacyjnych, stosowanych w szeroko rozumianej digitalizacji i konserwacji.

Szkolenie obejmie 2 sesje online (8 i 9 grudnia) i będzie miało charakter wykładowy, z możliwością zadawania pytań wykładowcom z wykorzystaniem czatu, ewentualnie mikrofonu i kamery. Omówione zostaną: fotografia dokumentacyjna, nieniszczące metody badań (techniki fotograficzne w świetle widzialnym, makrofotografia, fotografia mikroskopowa, fotografia w świetle UV, IR, RTG) oraz metody skanowania 2D i 3D, oraz dokumentacja gigapixelowa i RTI. Uczestnicy szkolenia zapoznają się z technikami dokumentacji wizualnej muzealiów, zasadami organizacji pomieszczeń, stosowanym do tego celu sprzętem i oprogramowaniem oraz sposobami interpretacji wyników, oraz metodami zarządzania pozyskanym materiałem. Podczas szkolenia przedstawionych zostanie wiele przykładów wykorzystania ww. technik dokumentacji obiektów dziedzictwa kulturowego.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc i seminaryjny charakter szkolenia (25 osób), prosimy o przysyłanie kandydatur jednego przedstawiciela danego muzeum.


Zalecenia techniczne:

1. Przeglądarka Firefox lub Chrome (w aktualnej wersji).

2. Stabilne i wydajne łącze internetowe, nie zalecamy korzystania z Internetu mobilnego.

3. Komputer wyprodukowany nie później niż 3 lata wstecz z procesorem minimum i5 lub równoważnym, wyposażony w mikrofon i kamerę (jeśli w ten sposób planowaliby Państwo zadawać pytania).

4. Zestaw słuchawkowy z mikrofonem, na wypadek pogłosu.

Zgłoszenia przyjmowane będą od 17 do 24 listopada do godz. 15:00. Informacje o zakwalifikowaniu na szkolenie rozesłane zostaną w dniu 1 grudnia br. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.


Ramowy program:

I. Fotografia dokumentacyjna obiektów muzealnych;

II. Reprodukcja obiektów płaskich metodą skanowania 2D;

III. Nieniszczące metody badań – technika wykonywania, interpretacja i archiwizacja uzyskanych wyników;

IV. Dokumentacja trójwymiarowa obiektów muzealnych – pomiędzy oczekiwaniami użytkowników a realnymi możliwościami technicznymi.

Prowadzący:

Piotr Ceraficki, główny specjalista ds. digitalizacji, Muzeum Łazienki Królewskie

Wacław Pyzik, starszy mistrz - specjalista ds. digitalizacji, Pracownia Digitalizacji, Muzeum Krakowa

Roman Stasiuk, mistrz fot., Laboratorium Fotografii Dokumentacyjnej na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Eryk Bunsch, główny specjalista ds. technik pomiarowych, kierownik Pracowni Dokumentacji Trójwymiarowej, Dział Dokumentacji i Cyfryzacji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.


W przypadku pytań o kwestie programowe prosimy o kontakt: wgrochowska@nimoz.pl, w przypadku pytań o kwestie organizacyjne:szkolenia@nimoz.pl.

 środa, 8 grudzień 2021, 10:00
 czwartek, 9 grudzień 2021, 14:00
 online (szkolenia realizowane przez internet)
 25
 Odbył się / Zakończony