
OCHRONA ZBIORÓW
Szkolenie koncentrować się będzie na zagadnieniach związanych z badaniem zbiorów własnych instytucji, uwzględnione będą też wybrane aspekty związane z kwestiami proweniencyjnymi w przypadku nabywania obiektów.
Pierwsza część szkolenia poświęcona będzie podstawom, praktyce i znaczeniu badań proweniencyjnych za granicą. Następnie przedstawiona zostanie metodologia badań proweniencyjnych: analiza źródeł, oznakowań na obiektach, konserwatorska analiza obiektu, wraz z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi dokumentacji prac nad badaniami proweniencyjnymi.
Jako przykład praktycznie wykorzystanej metodologii badań proweniencyjnych przedstawione będą badania prowadzone przez Muzeum Zamkowe w Malborku, doświadczenia Muzeum Narodowego w Warszawie w zakresie badań konserwatorskich, a także badania proweniencji z kolekcji prywatnych.
Szkolenie odbędzie się w formie dwudniowego seminarium online, tj. będzie składało się z wykładów z sesją pytań. Uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań poprzez czat lub z wykorzystaniem mikrofonów i kamer.
Zalecenia techniczne:
1. Sesja szkolenia odbędzie się na platformie Zoom - zachęcamy do wcześniejszego zainstalowania aplikacji.
2. Stabilne i wydajne łącze internetowe (nie zalecamy korzystania z Internetu mobilnego).
3. Zestaw słuchawkowy z mikrofonem, na wypadek pogłosu.
Liczba uczestników – 25. Zgłoszenia przyjmowane będą od 01.03.2022 r. do 08.03.2022 r. do godz. 15:00. W dniu 15.03.2022 r. roześlemy do Państwa powiadomienia o zakwalifikowaniu. Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Wydane zostaną zaświadczenia o uczestnictwie (do ich wydania uprawniać będzie obecność na obydwu dniach szkolenia).
Ramowy program:
Część 1. (22.03.2022)
Blok 1: Historia, podstawy formalne i praktyka badań proweniencyjnych za granicą.
Blok 2: Podstawy badań proweniencyjnych.
Analiza obiektu i źródeł. Dokumentacja obiektów w bazach danych do ewidencji
muzealiów na potrzeby badań proweniencyjnych.
Blok 3: Badania proweniencji z kolekcji prywatnych.
Część 2. (23.03.2022)
Blok 1: Badania proweniencyjne w muzeum na przykładzie Muzeum Zamkowego w Malborku z uwzględnieniem źródeł w archiwach.
Blok 2: Analiza konserwatorska obiektu w kontekście badań proweniencyjnych.
Prowadzenie: Małgorzata Zając – MKiDN, Departament Restytucji Dóbr Kultury, Anna Lewandowska – konserwator dzieł sztuki w Muzeum Narodowym w Warszawie, Aleksandra Siuciak oraz Aleksander Masłowski – pracownicy Muzeum Zamkowego w Malborku, Karolina Zalewska – niezależna badaczka, związana m.in. z Muzeum Narodowe w Warszawie oraz wykonująca kwerendy na zlecenie MKiDN i instytucji muzealnych.
W przypadku pytań dotyczących kwestii programowych prosimy o kontakt: mrogowski@nimoz.pl.
W przypadku pytań organizacyjnych: szkolenia@nimoz.pl.