Przejdź do głównej zawartości
Badania proweniencyjne - teoria i praktyka
OCHRONA ZBIORÓW
Wejdź do kursu

OCHRONA ZBIORÓW

Badania proweniencyjne - teoria i praktyka

Szkolenie koncentrować się będzie na zagadnieniach związanych z badaniem zbiorów własnych instytucji, uwzględnione będą też wybrane aspekty związane z kwestiami proweniencyjnymi w przypadku nabywania obiektów.

Pierwsza część szkolenia poświęcona będzie podstawom, praktyce i znaczeniu badań proweniencyjnych za granicą. Następnie przedstawiona zostanie metodologia badań proweniencyjnych: analiza źródeł, oznakowań na obiektach, konserwatorska analiza obiektu, wraz z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi dokumentacji prac nad badaniami proweniencyjnymi.

Jako przykład praktycznie wykorzystanej metodologii badań proweniencyjnych przedstawione będą badania prowadzone przez Muzeum Zamkowe w Malborku, doświadczenia Muzeum Narodowego w Warszawie w zakresie badań konserwatorskich, a także badania proweniencji z kolekcji prywatnych.

Szkolenie odbędzie się w formie dwudniowego seminarium online, tj. będzie składało się z wykładów z sesją pytań. Uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań poprzez czat lub z wykorzystaniem mikrofonów i kamer.


Zalecenia techniczne:

1. Sesja szkolenia odbędzie się na platformie Zoom - zachęcamy do wcześniejszego zainstalowania aplikacji.

2. Stabilne i wydajne łącze internetowe (nie zalecamy korzystania z Internetu mobilnego).

3. Zestaw słuchawkowy z mikrofonem, na wypadek pogłosu.


Liczba uczestników – 25. Zgłoszenia przyjmowane będą od 01.03.2022 r. do 08.03.2022 r. do godz. 15:00. W dniu 15.03.2022 r. roześlemy do Państwa powiadomienia o zakwalifikowaniu. Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Wydane zostaną zaświadczenia o uczestnictwie (do ich wydania uprawniać będzie obecność na obydwu dniach szkolenia).


Ramowy program:

Część 1. (22.03.2022)

Blok 1: Historia, podstawy formalne i praktyka badań proweniencyjnych za granicą.             

Blok 2:  Podstawy badań proweniencyjnych. Analiza obiektu i źródeł. Dokumentacja obiektów w bazach danych do ewidencji muzealiów na potrzeby badań proweniencyjnych.

Blok 3:  Badania proweniencji z kolekcji prywatnych.


Część 2. (23.03.2022)

Blok 1: Badania proweniencyjne w muzeum na przykładzie Muzeum Zamkowego w Malborku z uwzględnieniem źródeł w archiwach.                  

Blok 2: Analiza konserwatorska obiektu w kontekście badań proweniencyjnych.    


Prowadzenie: Małgorzata Zając – MKiDN, Departament Restytucji Dóbr Kultury, Anna Lewandowska – konserwator dzieł sztuki w Muzeum Narodowym w Warszawie, Aleksandra Siuciak oraz Aleksander Masłowski – pracownicy Muzeum Zamkowego w Malborku, Karolina Zalewska – niezależna badaczka, związana m.in. z Muzeum Narodowe w Warszawie oraz wykonująca kwerendy na zlecenie MKiDN i instytucji muzealnych.


W przypadku pytań dotyczących kwestii programowych prosimy o kontakt: mrogowski@nimoz.pl.

W przypadku pytań organizacyjnych: szkolenia@nimoz.pl.

 wtorek, 22 marzec 2022, 10:00
 środa, 23 marzec 2022, 14:30
 online (szkolenia realizowane przez internet)
 25
 Odbył się / Zakończony