
ODWZOROWYWANIE MUZEALIÓW
Szkolenie przygotowane jest z myślą o pracownikach muzeów rozpoczynających pracę w obszarze digitalizacji, jak również tych, którzy na co dzień wykonują odwzorowania. W jego ramach przedstawiony zostanie wachlarz technik dokumentacyjnych, stosowanych w szeroko rozumianej digitalizacji i konserwacji.
Szkolenie obejmie 2 sesje online (26 i 27 kwietnia 2022 r.) i będzie miało charakter wykładowy, z możliwością zadawania pytań wykładowcom za pośrednictwem czatu lub przy użyciu mikrofonu i kamery. Omówione zostaną: fotografia dokumentacyjna, nieniszczące metody badań oraz metody skanowania 2D i 3D oraz dokumentacja gigapixelowa i RTI. Uczestnicy szkolenia zapoznają się z technikami dokumentacji wizualnej muzealiów, zasadami organizacji pomieszczeń, stosowanym do tego celu sprzętem i oprogramowaniem oraz sposobami interpretacji wyników oraz metodami zarządzania pozyskanym materiałem. Podczas szkolenia przedstawione zostaną przykłady wykorzystania wyżej wymienionych technik w dokumentacji obiektów dziedzictwa kulturowego.
Zalecenia techniczne:
1. Zainstalowana na komputerze aplikacja Zoom.
2. Stabilne i wydajne łącze internetowe (nie zalecamy korzystania z Internetu mobilnego).
3. Zestaw słuchawkowy z mikrofonem, na wypadek pogłosu.
Liczba uczestników – 25 osób. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc i seminaryjny charakter szkolenia, prosimy o przysyłanie kandydatur jednego przedstawiciela danego muzeum. Zgłoszenia przyjmowane są od 5 kwietnia do 12 kwietnia 2022 do godziny 15:00. Informacje o zakwalifikowaniu na szkolenie rozesłane zostaną do 20 kwietnia 2022. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.
Program szkolenia:
Część 1: 26.04.2022 r., godz. 10:00-14:00
Wykład pt. "Fotografia dokumentacyjna obiektów
muzealnych".
Prowadzący: Piotr Ceraficki, główny specjalista ds. digitalizacji, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Wykład pt. "Reprodukcja obiektów płaskich metodą
skanowania 2D".
Prowadzący: Wacław Pyzik, starszy mistrz - specjalista ds. digitalizacji, Pracownia Digitalizacji, Muzeum Krakowa.
Część 2: 27.04.2022 r., godz. 10:00-14:00
Wykład pt. "Dokumentacja trójwymiarowa obiektów
muzealnych – pomiędzy oczekiwaniami użytkowników a realnymi możliwościami
technicznymi".
Prowadzący: Eryk Bunsch, główny specjalista ds. technik pomiarowych, kierownik Pracowni Dokumentacji Trójwymiarowej, Dział Dokumentacji i Cyfryzacji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Wykład pt. "Nieniszczące metody badań obiektów".
Prowadzące: Dorota Ignatowicz-Woźniakowska, główny konserwator zabytków, Dział Konserwacji Muzeum Narodowego w Warszawie; Maria Kurpik, st. konserwator, Dział Konserwacji Muzeum Narodowego w Warszawie, Pracownia Dokumentacji Konserwatorskiej.
Kontakt w sprawach programowych: lstawski@nimoz.pl.
Kontakt w sprawach organizacyjnych:
szkolenia@nimoz.pl.