Przejdź do głównej zawartości
Odwzorowania w digitalizacji muzealiów. Przegląd technik
ODWZOROWYWANIE MUZEALIÓW
Wejdź do kursu

ODWZOROWYWANIE MUZEALIÓW

Odwzorowania w digitalizacji muzealiów. Przegląd technik

Szkolenie przygotowane jest z myślą o pracownikach muzeów rozpoczynających pracę w obszarze digitalizacji, jak również tych, którzy na co dzień wykonują odwzorowania. W jego ramach przedstawiony zostanie wachlarz technik dokumentacyjnych, stosowanych w szeroko rozumianej digitalizacji i konserwacji.

Szkolenie obejmie 2 sesje online (26 i 27 kwietnia 2022 r.) i będzie miało charakter wykładowy, z możliwością zadawania pytań wykładowcom za pośrednictwem czatu lub przy użyciu mikrofonu i kamery. Omówione zostaną: fotografia dokumentacyjna, nieniszczące metody badań oraz metody skanowania 2D i 3D oraz dokumentacja gigapixelowa i RTI. Uczestnicy szkolenia zapoznają się z technikami dokumentacji wizualnej muzealiów, zasadami organizacji pomieszczeń, stosowanym do tego celu sprzętem i oprogramowaniem oraz sposobami interpretacji wyników oraz metodami zarządzania pozyskanym materiałem. Podczas szkolenia przedstawione zostaną przykłady wykorzystania wyżej wymienionych technik w dokumentacji obiektów dziedzictwa kulturowego.


Zalecenia techniczne:

1.       Zainstalowana na komputerze aplikacja Zoom.

2.       Stabilne i wydajne łącze internetowe (nie zalecamy korzystania z Internetu mobilnego).

3.       Zestaw słuchawkowy z mikrofonem, na wypadek pogłosu.


Liczba uczestników – 25 osób. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc i seminaryjny charakter szkolenia, prosimy o przysyłanie kandydatur jednego przedstawiciela danego muzeum. Zgłoszenia przyjmowane są od 5 kwietnia do 12 kwietnia 2022 do godziny 15:00. Informacje o zakwalifikowaniu na szkolenie rozesłane zostaną do 20 kwietnia 2022. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.


Program szkolenia:

Część 1: 26.04.2022 r., godz. 10:00-14:00

Wykład pt. "Fotografia dokumentacyjna obiektów muzealnych".

Prowadzący: Piotr Ceraficki, główny specjalista ds. digitalizacji, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Wykład pt. "Reprodukcja obiektów płaskich metodą skanowania 2D".

Prowadzący: Wacław Pyzik, starszy mistrz - specjalista ds. digitalizacji, Pracownia Digitalizacji, Muzeum Krakowa.

 

Część 2: 27.04.2022 r., godz. 10:00-14:00

Wykład pt. "Dokumentacja trójwymiarowa obiektów muzealnych – pomiędzy oczekiwaniami użytkowników a realnymi możliwościami technicznymi".

Prowadzący: Eryk Bunsch, główny specjalista ds. technik pomiarowych, kierownik Pracowni Dokumentacji Trójwymiarowej, Dział Dokumentacji i Cyfryzacji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Wykład pt. "Nieniszczące metody badań obiektów".

Prowadzące: Dorota Ignatowicz-Woźniakowska, główny konserwator zabytków, Dział Konserwacji Muzeum Narodowego w Warszawie; Maria Kurpik, st. konserwator, Dział Konserwacji Muzeum Narodowego w Warszawie, Pracownia Dokumentacji Konserwatorskiej.


Kontakt w sprawach programowych: lstawski@nimoz.pl.

Kontakt w sprawach organizacyjnych: szkolenia@nimoz.pl

 wtorek, 26 kwiecień 2022, 10:00
 środa, 27 kwiecień 2022, 14:00
 online (szkolenia realizowane przez internet)
 25
 Odbył się / Zakończony