
UDOSTĘPNIANIE ZBIORÓW
Do udziału w warsztatach zapraszamy koordynatorów dostępności, pracowników działów edukacji oraz wszystkich, którzy chcą tworzyć przyjazną instytucję dla osób z niepełnosprawnościami.
Celem szkolenia jest przybliżenie muzealnikom potrzeb poznawczych i komunikacyjnych osób w spektrum autyzmu oraz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Potrzeby skonfrontujemy z wymogami ustawy o dostępności, a także możliwościami różnych typów instytucji kultury. Analiza będzie punktem wyjścia do omówienia rozwiązań, które z powodzeniem stosują instytucje w Polsce i zagranicą. Wśród omawianych rozwiązań będą:
· pokój wyciszenia
· ciche godziny
· plany i oznaczenia przestrzeni
· tekst łatwy do czytania
· przedprzewodnik.
Szkolenie zakłada aktywny udział – Uczestnicy będą komunikować się z wykorzystaniem kamer i mikrofonów.
Zalecenia techniczne:
1. Zainstalowana na komputerze aplikacja Zoom.
2. Stabilne i wydajne łącze internetowe (nie zalecamy korzystania z Internetu mobilnego).
3. Zestaw słuchawkowy z mikrofonem, na wypadek pogłosu.
UWAGA: warsztaty w dwóch częściach – 10 i 11 maja 2022 (każdego dnia w godz. 10.00-15.00).
Liczba uczestników – 20 osób. Na szkolenie zapraszamy po jednym przedstawicielu z danego muzeum. Zgłoszenia przyjmowane będą od 19.04.2022 r. do 26.04.2022 r. do godz. 15:00. Informacje o zakwalifikowaniu na szkolenie rozesłane zostaną w dniu 04.05.2022 r. Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Do otrzymania zaświadczenia uprawniać będzie obecność na całym szkoleniu.
Seminarium poprowadzą Aleksandra Sztajerwald i Olga Świeża, twórczynie dostępnych rozwiązań dla instytucji kultury.
Aleksandra Sztajerwald, stypendystka MKiDN w dziedzinie zarządzania kulturą. Autorka publikacji i rekomendacji dla muzeów dotyczących programu Dostępność Plus, przygotowanych przez NIMOZ. Współpracuje z licznymi instytucjami w całej Polsce, otwierając je na potrzeby osób w spektrum autyzmu i osób z niepełnosprawnością intelektualną. Opracowuje i koordynuje autorskie i innowacyjne projekty, przygotowuje materiały z tekstem łatwym do czytania, testuje nowe rozwiązania, szkoli i doradza. Członkini Zarządu Fundacji SYNAPSIS.
Olga Świeża, pedagog specjalny, tyflopedagog. Pracuje z osobami w spektrum autyzmu, prowadząc zajęcia indywidualne, grupowe i w diadach, należy również do zespołu diagnostycznego w Fundacji SYNAPSIS. Specjalizuje się w pracy z osobami z niepełnosprawnością wieloraką. Prowadzi szkolenia, warsztaty i superwizje z zakresu ASD. Autorka publikacji i rozwiązań dla instytucji, uwzględniających potrzeby komunikacyjne osób w spektrum autyzmu, mi.in teksty łatwe do czytania i AAC.
Osoba do kontaktu z NIMOZ w razie pytań programowych Joanna Grzonkowska, jgrzonkowska@nimoz.pl.
Kontakt w przypadku pytań organizacyjnych: szkolenia@nimoz.pl.