ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI
Warsztaty towarzyszą II edycji Konkursu Muzealna Książka Roku i skierowane są do pracowników muzeów odpowiedzialnych za koordynację procesów wydawniczych. Są to warsztaty stacjonarne – odbędą się w dniu 24 listopada 2023 r. w Akademickiej Drukarni Akcydensowej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 5.
Celem warsztatów jest praktyczne omówienie procesu wydawniczego: począwszy od tworzenia strategii wydawniczej i określenia celów działalności wydawniczej, przez zagadnienia związane z finansowaniem publikacji i ich projektowaniem – tu z uwzględnieniem aspektów graficznych, po wskazanie dobrych praktyk, najczęstszych problemów i wyzwań.
Forma warsztatowa zakłada prezentację case study, wymianę opinii, poglądów i doświadczeń.
Liczba miejsc jest ograniczona (20). Zgłoszenia przyjmowane będą od 27.10.2023 r. do 08.11.2023 r. do godz. 15:00. W dniu 10.11.2023 r. roześlemy do Państwa powiadomienia o zakwalifikowaniu. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Uczestnicy realizują dojazd i nocleg we własnym zakresie.
Program ramowy:
· Strategia wydawnicza (profil działalności i kierunki rozwoju instytucji, typy publikacji, odbiorcy publikowanych treści)
· Cele działalności wydawniczej (publikacje, których potrzebujemy, oczekiwania potencjalnych czytelników, poszukiwanie autorów i współautorów, określenie stylu i języka publikacji a identyfikacja wizualna wydawcy)
· Planowanie i finansowanie publikacji (tworzenie budżetu, umowy z twórcami i autorami, prawo autorskie i licencje, postępowania przetargowe)
· Projektowanie publikacji (typografia, obróbka ilustracji, zagadnienia poligraficzne, przygotowanie do druku)
· Współpraca grafik – zespół wydawniczy
· Case study
· Budowanie zespołu wydawniczego i środowiska współpracowników
· Przebieg prac wydawniczych – dobre praktyki, problemy i wyzwania
· Sukcesy i porażki
· Pytania i odpowiedzi
Prowadzący:
1. Katarzyna Nowak – dyrektor Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
2. Wioletta Laskowska-Smoczyńska – specjalista ds. wydawnictw (Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha)
3. Tomasz Stelmaski – artysta wizualny, projektant graficzny (Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie)
W przypadku pytań dotyczących kwestii programowych prosimy o kontakt z Martą Kocus: mkocus@nimoz.pl
W przypadku pytań organizacyjnych: szkolenia@nimoz.pl